Bejo získalo šlechtitelská práva na svoji první odrůdu pravých semen brambor (TPS). Tento nový hybrid brambor, Oliver F1, může být pěstován přímo z botanického semene a po výsadbě produkuje v jedné sezóně stolní brambory. Oliver F1 je lehce moučný stolní brambor s oválným tvarem, krásnou hladkou slupkou a velmi dobrou chutí.

Ředitel výzkumu Bert Schrijver poznamenává: “Šlechtitelé a výzkumníci z Bejo pracovali přes 15 let na vývoji prvního firemního tetraploidního hybridu brambor, který vyroste z botanického semene. V minulých letech byla tato odrůda, Oliver F1, testována ve spolupráci s nizozemskými pěstiteli, zatímco úřad Naktuinbouw odrůdu hodnotil, aby vyhověla pěstitelským právům. Proces výroby osiva byl úspěšný a osivo je už dostupné”. 

Pěstování brambor z botanického hybridního semene, spíše než z množitelských vegetačních hlíz, poskytuje značné výhody pro pěstitele a ostatní v distribučním řetězci. Pravé semeno brambor nepřenáší choroby a zajišťuje zdravý start porostu. Tato kompaktnost zjednodušuje přepravu a skladování. A dále jsou TPS dostupná pro celoroční pěstování.

“Výhoda pravých semen brambor (TPS) je důležitá zejména pro drobné zemědělce v Africe, Asii a střední Americe,” říká Rien van Bruchem, Manager plodiny pravých semen brambor (TPS). “V těchto rozvojových regionech může mít dlouhá distribuční doba pro hlízy brambor devastující účinky na kvalitu množitelského materiálu. Na druhou stranu kvalita TPS je v distribučním procesu charakteristicky neměnná.” 

V příštích letech se Bejo zaměří na vybrané trhy v těchto oblastech, bude spolupracovat s místními partnery a pěstiteli k vývoji dalších znalostí od komerčního pěstování až k poskytování pěstitelského poradenství. Kromě toho bude tato nová odrůda testována v několika zemích EU, aby se potvrdila její hodnota.

Bejo neočekává od TPS, že bude mít značný vliv na dobře organizovaný sektor vegetativně množených hlíz brambor. Pěstování brambor z TPS má význam hlavně v regionech, které jsou relativně obtížně přístupné. Oliver F1 je první slibná odrůda z výsledků šlechtitelského programu Bejo pro plodiny pravých semen brambor. V současné době je ve vývoji více dalších odrůd.

Výhoda pravých semen brambor (TPS) je důležitá zejména pro drobné zemědělce v Africe, Asii a střední Americe

Rien van Bruchem
Manager plodiny pravých semen brambor (TPS)